Vyklízení po narkomanech a bezdomovcích: Efektivní a bezpečný průvodce

Pokud máte nemovitost, která zůstává po delší dobu, například přes zimu, opuštěná, může se vám stát, že se v ní zabydlí nevítaní obyvatelé – jako jsou bezdomovci, narkomani nebo squateři. Taková situace není jen nepříjemná, ale také potenciálně nebezpečná. Přečtěte si více o tom, co na vás po takových obyvatelích může v nemovitosti čekat a jak zajistit její důkladné a bezpečné vyklizení.

Rozpoznání rizik a bezpečnostní opatření

Vyklízení po narkomanech a bezdomovcích se od ostatních typů úklidu velmi výrazně liší. Kromě časové a fyzické náročnosti je totiž spojeno s mnoha faktory, které mohou ohrozit vaše zdraví a bezpečnost. Co všechno byste měli vzít v potaz, když přijde na vyklízení nemovitostí po bezdomovcích a narkomanech?

Co vám při vyklízení po narkomanech a bezdomovcích hrozí

Při vyklízení po narkomanech a bezdomovcích je více než pravděpodobné, že narazíte na nebezpečný odpad. Jedná se zejména o jehly, injekční stříkačky, zbytky drog a chemických látek, rozbité sklo, ostré předměty a samozřejmě biologicky nebezpečný odpad, jako jsou tělní tekutiny, krev, moč nebo výkaly. 

Při manipulaci s těmito materiály vám hrozí vysoké riziko poranění o ostré předměty, inhalace nebezpečných látek nebo dokonce přímý kontakt s drogami či škodlivými chemikáliemi. Nejvýznamnějším rizikem, které je potřeba brát v potaz, je ovšem v tomto případě možnost kontaktu s nejrůznějšími patogeny, které se mohou nacházet v tělních tekutinách, textiliích nebo stříkačkách. Kromě E. coli nebo svrabu hrozí i velmi závažné infekce, jako je hepatitida B a C a HIV. 

Jaká bezpečnostní opatření dodržovat

Z uvedených rizik je jasné, že vyklízení po narkomanech a bezdomovcích vyžaduje velkou míru opatrnosti a spoustu bezpečnostních opatření. Tohle jsou jen některá z nich:

  • Při úklidu je nutné používat respirátor, ochranné brýle či štít a silné pracovní rukavice
  • Ideální je mít na sobě ochrannou kombinézu.
  • S ostrými předměty je nutné manipulovat s maximální opatrností, a to pomocí kleští nebo jiných nástrojů.
  • Je potřeba vyhýbat se zvýšenému víření prachu, které pomáhá šířit patogeny po okolí. 
  • Nebezpečný odpad je nutné zlikvidovat v souladu s předpisy.
  • Při vyklízení je potřeba mít po ruce lékárničku a být připraven na případné nehody.

Kvůli tomu, jak náročný a nebezpečný tento typ vyklízení je, se doporučuje přenechat ho profesionálům. Vyklízecí firmy mají k dispozici tým zaměstnanců, kteří jsou pro vyklízení nebezpečného odpadu vyškolení, mají s ním zkušenosti a vědí, jak s ním posléze nakládat.  

Legislativní a etické aspekty

S vyklízením po bezdomovcích a narkomanech to může být těžké v mnoha ohledech, mimo jiné i v tom právním, případně také etickém. I lidé, kteří neoprávněně obývají vaši chatu nebo sklep, jsou stále lidé, a je potřeba k nim tak i přistupovat.

Vystěhování bezdomovců a narkomanů

Nejtěžším úkolem může být dostat bezdomovce či narkomany z nemovitosti pryč. I pokud byste se rozhodli uklidit po nich na vlastní pěst, tuto část procesu opravdu doporučujeme svěřit do rukou odborníkům – tedy nejlépe policii. Ta se postará o to, aby nezvaní hosté vaši nemovitost opustili, a případně vám pomůže situaci zdokumentovat situaci pro pojišťovnu.

Etický přístup k situaci

Jakkoliv je pro vás taková situace (zcela pochopitelně) nepříjemná, snažte se ji řešit způsobem, který umožní i vašim nezvaným hostům zachovat si určitou důstojnost. S citlivými daty, na která můžete narazit při úklidu, a případnými fotografiemi zacházejte s respektem. Vaše rozhořčení je zcela oprávněné, ale sdílení snímků, jmen a příběhů může situaci lidí bez domova ještě zhoršit a znemožnit její řešení.

Plánování a příprava na vyklízení po bezdomovích a narkomanech

Vyklízení prostor po narkomanech a bezdomovcích vyžaduje poměrně náročnou přípravu. Ještě než se s úklidem vůbec začne, je potřeba prostor obhlédnout a zjistit, v jakém je stavu. I tuto prohlídku je ovšem nutné provádět kompletně vybavení ochrannými pomůckami. Při prohlídce se zjistí, jak silně je prostor znečištěn, jaký typ odpadu se v něm nachází, zda je kontaminován lidským odpadem, případně injekčními stříkačkami a dalšími ostrými předměty a kolik odpadu zhruba je. 

Zajištění bezpečnosti

Důležité je také ověřit si, že jsou všichni nezvaní obyvatelé skutečně pryč. Setkání s bezdomovcem nebo narkomanem přímo na místě by mohlo být pro obě strany nebezpečné.

V rámci příprav je také nutné zajistit bezpečnost okolí, tedy sousedů i náhodných kolemjdoucích. Ti by v žádném případě neměli být nijak ohroženi přesouváním nebezpečného materiálu, v ideálním případě by je samozřejmě vyklízení nemělo nijak výrazně rušit. 

Pomůcky pro likvidaci nebezpečného odpadu

Před samotným úklidem je nutné zajistit si všechny potřebné ochranné pomůcky, dezinfekci, čisticí prostředky a dostatečně velké nádoby na odpad včetně toho nebezpečného. Vyklízecí firmy jsou vybaveny dostatečně velkými kontejnery na nebezpečný odpad, které je možné zajistit do doby, než bude možné odpad zlikvidovat podle platných předpisů. 

Proces vyklízení

Dezinfekce, dezinfekce a ještě jednou dezinfekce. To je při vyklízení po bezdomovcích a narkomanech naprostým základem. Prostory se přitom během celého procesu dezinfikují opakovaně, aby na konci vyklízení byly skutečně bezpečné pro vaše zdraví. 

Dezinfekce také pomáhá eliminovat zápach, který podobnou situaci typicky doprovází. K tomu se může využít také chemická dezodorizace, která likviduje nežádoucí biologické složky ve vzduchu.

Před zahájením úklidu se kromě dezinfekce provádí i dezinsekce, tedy hubení hmyzu. V prostorách, které obývali bezdomovci nebo narkomani, se často nacházejí vši, blechy, štěnice nebo zákožky (původci svrabu). 

Likvidace nebezpečného odpadu

Nedílnou součástí vyklízení po bezdomovcích a narkomanech je také následná likvidace nebezpečného odpadu, která je jedním z hlavních důvodů, proč tento úkol svěřit vyklízecí firmě. 

V zákoně jsou totiž stanoveny poměrně specifické a přísné požadavky na manipulaci s nebezpečným odpadem a jeho likvidací. A zatímco s běžným „domácím“ nebezpečným odpadem, jako jsou zářivky nebo baterie, to není tak složité, použité injekční stříkačky a biologický materiál už vyžadují opravdu opatrné zacházení a speciální nádoby.

Přečtěte si také náš článek: Jak správně likvidovat nebezpečný odpad

Po vyklízení: Návrat k normálu

Vyklízení nebezpečného odpadu po bezdomovcích a narkomanech je velmi náročné na bezpečnost i psychiku, ať už se na něm podílíte vy sami, nebo najmete profesionální firmu. O to příjemnějším procesem je pak návrat k normálu. Co všechno tento proces zahrnuje?

Opravy a rekonstrukce

Prostory, které obývali bezdomovci, squateři nebo narkomani, zůstanou mnohdy poznamenané i po vyklizení odpadu. Nezvaní obyvatelé po sobě mohou zanechat různou míru poškození budovy a jejího vybavení, graffiti a podobně. Pokud chcete nemovitost vrátit do původního, obyvatelného stavu, čeká vás po vyklízení ještě spousta práce. 

Počítejte s nutností drobných i větších oprav potrubí, elektřiny, zdiva i podlah. Rozhodně se nevyhnete kompletnímu vymalování prostor, dost často je také potřeba vyčistit i fasádu. Dobrou zprávou ovšem je, že i s těmito pracemi vám může do určité míry pomoci vyklízecí služba. 

Zabezpečení objektu

Nedílnou součástí návratu k normálnímu stavu je zajištění toho, že se podobná situace nebude opakovat. Je proto nutné obstarat zabezpečení objektu pomocí nových zámků, plotů, případně mříží. Velmi efektivním způsobem, který odradí nejen potenciální nezvané obyvatele, ale zároveň také zloděje, je kamerový systém

Jak se vypořádat s emocionální zátěží

Situace, kdy se ve vaší nemovitosti, ať je to chata, chalupa, sklep, sklad, nebo komerční prostor, usídlí nezvaní návštěvníci, není nijak radostná. A stav, ve kterém ji například narkomani dokážou zanechat, je mnohdy skutečně odpudivý. Není proto divu, že pro mnoho lidí je v takovém případě skutečně náročné vypořádat se s nepříjemnými pocity, které v nich takový incident zanechá. 

Za své pocity se rozhodně nemusíte stydět – je normální prožívat v takové chvíli vztek, znechucení, bezmoc, smutek nebo často také strach. Pokud je to jen trochu možné, snažte se zaměřit svou pozornost na to, co může ovlivnit a jak můžete sebe i nemovitost vrátit zpět do normálního stavu. 

  • Zajistěte si nejlépe profesionální vyklizení nemovitosti, které vám umožní vytvořit si od problému odstup a vyhnout se úklidu, který by vašim emocem pravděpodobně příliš nepomohl. 
  • Zaměřte se na zabezpečení nemovitosti, aby se podobná situace nemohla opakovat.
  • Vložte svou energii a pozornost do obnovy původního stavu nemovitosti. Zkuste v situaci klidně najít i něco pozitivního a využijte jako příležitost pro drobnou rekonstrukci nebo redekoraci objektu.

PŘESNÁ KALKULACE ZDARMA

Do 24 hodin od zaslání informací o vyklízení
KALKULACE DO E-MAILU

Zavolejte nám

Jsme zde pro Vás
+420 608 105 106

Nabízíme komplexní služby při VYKLÍZENÍ

Specializujeme se na pozůstalosti, byty, domy, garáže, parcely a komerční prostory. Kalkulaci připravujeme vždy na míru s ohledem na Vaše potřeby.

Podobné články

Vyklízení nemovitostí a příprava na rekonstrukci: Co všechno je potřeba vyřešit

Vyklízení, úklid a čištění – to všechno vás čeká, pokud se rozhodnete pro rekonstrukci nemovitosti. A je úplně jedno, jestli se chystáte předělávat jen jednu místnost, nebo celý dům. Proto jsme připravili stručného průvodce celým procesem, abyste před rekonstrukcí na nic nezapomněli. Proč před rekonstrukcí vyklidit nemovitost Vyklízení nemovitosti může být náročné, ale pokud mu…

Jak na vyklízení nemovitostí po dědictví

Pokud jste právě zdědili dům či byt, čeká vás několik zásadních kroků, které je třeba zvládnout – od vyřízení dědického řízení až po vyklizení nemovitosti. Abyste tento náročný proces zvládli bez zbytečných zádrhelů, připravili jsme pro vás přehledný návod, jak postupovat. Zdědili jste nemovitost. Co teď? Dědění nemovitosti může vyvolat smíšené pocity. Na jedné straně…

Průvodce vyklízením nemovitosti před prodejem

Když se rozhodnete prodat dům nebo byt, začíná proces, který zahrnuje mnoho kroků – od vyhledání potenciálních kupců až po právní formality. Patří mezi ně také vyklizení nemovitosti před samotným prodejem. I když by se mohlo zdát lákavé nechat tuto starost na nových majitelích, věnovat čas a energii důkladnému vyklizení může mít velký vliv na…

Vyklízení zdarma: Jak to funguje?

O vyklízení zdarma už jste možná slyšeli. Vyklízecí firma si při úklidu vytipuje hodnotné předměty, které od vás následně odkoupí, a vás tak celá služba nebude stát ani korunu. Ale je to skutečně tak jednoduché? V dnešním článku se na tento trend podíváme zblízka a vysvětlíme, jak se to s výkupem cenností a vyklízením zdarma…

Vyklízení po holubech: Kompletní průvodce

Uhnízdili se vám na balkoně, střeše, půdě nebo ve světlíku holubi? Nebojte, zbavit se holubů a uklidit po nich nemusí být tak náročné, jak se může na první pohled zdát. Může to ale být poměrně nebezpečné, a tak je potřeba dodržovat určitá opatření. Máme pro vás několik tipů, jak napravit škody po nezvaných návštěvnících bez…

Vyklízení po požáru: Průvodce krok za krokem

Požár, jakkoliv rozsáhlý, je bezpochyby jedna z největších pohrom, které mohou váš domov zasáhnout. A vyklízení jeho následků není vždy snadné, někdy dokonce ani zcela bezpečné. Pokud se s podobnou situací potýkáte, přečtěte si našeho průvodce. Dozvíte se v něm, co dělat bezprostředně po požáru, kdy začít vyklízet i jak se zbavit zápachu z kouře…

Vyklízení po narkomanech a bezdomovcích: Efektivní a bezpečný průvodce

Pokud máte nemovitost, která zůstává po delší dobu, například přes zimu, opuštěná, může se vám stát, že se v ní zabydlí nevítaní obyvatelé – jako jsou bezdomovci, narkomani nebo squateři. Taková situace není jen nepříjemná, ale také potenciálně nebezpečná. Přečtěte si více o tom, co na vás po takových obyvatelích může v nemovitosti čekat a…

Vyklízení po zemřelém: Kompletní průvodce

Úmrtí blízké osoby patří k nejtěžším situacím, které nás v životě mohou potkat. A jako kdyby samo o sobě nebylo dost traumatizující, pojí se s ním celá řada praktických záležitostí, které je nutné zařídit – včetně vyklizení nemovitosti po zemřelém. V tomto článku vás celým procesem provedeme a poradíme, jak se s vyklízením vypořádat z…

Jak správně likvidovat nebezpečný odpad

Víte, jak správně zlikvidovat použitý motorový olej, starou televizi, prázdnou kazetu od toneru nebo nedobrané léky? To všechno totiž patří mezi nebezpečný odpad, který nemůžete jednoduše vyhodit do běžného kontejneru. Nejen proto, že vám to zakazuje zákon, ale také proto, že by to mohlo mít nespočet negativních dopadů na životní prostředí i lidské zdraví. V…

Jak vyklízení ovlivňuje hodnotu nemovitosti při prodeji

Který dům byste si koupili raději – světlý, čistý a upravený, nebo ten, ve kterém při prohlídce zakopáváte o osobní věci původních majitelů? Pokud jste si vybrali ten první, nejste sami. Nemovitosti, které majitelé před prodejem vyklidí, jsou nejen atraktivnější na pohled, ale také se prodávají mnohonásobně rychleji, a navíc klidně i o několik procent…

Máte zájem o vyklízení?
Napište nám

Telefon

+420 608 105 106

E-mail

info@vyklizeniSOS.cz

Pracujeme 24/7

mluvíme anglicky a česky

Bulharská 996/20

Praha 10, 101 00

PŘESNÁ KALKULACE

Do 24 hodin od zaslání informací o vyklízení

PŘESNÁ KALKULACE ZDARMA

Kalkulaci vyklízení a Vaše dotazy Vám sdělíme ihned telefonicky a zdarma

Zavolejte nám

+420 608 105 106

PŘESNÁ KALKULACE ZDARMA

Zanechte nám své telefonní číslo.
Závoláme Vám a připravíme kalkulaci na vyklízení zdarma.