Telefon
+420 608 105 106
Pokud máte nemovitost, která zůstává po delší dobu, například přes zimu, opuštěná, může se vám stát, že se v ní zabydlí nevítaní obyvatelé – jako jsou bezdomovci, narkomani nebo squateři. Taková situace není jen nepříjemná, ale také potenciálně nebezpečná. Přečtěte si více o tom, co na vás po takových obyvatelích může v nemovitosti čekat a jak zajistit její důkladné a bezpečné vyklizení.
Vyklízení po narkomanech a bezdomovcích se od ostatních typů úklidu velmi výrazně liší. Kromě časové a fyzické náročnosti je totiž spojeno s mnoha faktory, které mohou ohrozit vaše zdraví a bezpečnost. Co všechno byste měli vzít v potaz, když přijde na vyklízení nemovitostí po bezdomovcích a narkomanech?
Při vyklízení po narkomanech a bezdomovcích je více než pravděpodobné, že narazíte na nebezpečný odpad. Jedná se zejména o jehly, injekční stříkačky, zbytky drog a chemických látek, rozbité sklo, ostré předměty a samozřejmě biologicky nebezpečný odpad, jako jsou tělní tekutiny, krev, moč nebo výkaly.
Při manipulaci s těmito materiály vám hrozí vysoké riziko poranění o ostré předměty, inhalace nebezpečných látek nebo dokonce přímý kontakt s drogami či škodlivými chemikáliemi. Nejvýznamnějším rizikem, které je potřeba brát v potaz, je ovšem v tomto případě možnost kontaktu s nejrůznějšími patogeny, které se mohou nacházet v tělních tekutinách, textiliích nebo stříkačkách. Kromě E. coli nebo svrabu hrozí i velmi závažné infekce, jako je hepatitida B a C a HIV.
Z uvedených rizik je jasné, že vyklízení po narkomanech a bezdomovcích vyžaduje velkou míru opatrnosti a spoustu bezpečnostních opatření. Tohle jsou jen některá z nich:
Kvůli tomu, jak náročný a nebezpečný tento typ vyklízení je, se doporučuje přenechat ho profesionálům. Vyklízecí firmy mají k dispozici tým zaměstnanců, kteří jsou pro vyklízení nebezpečného odpadu vyškolení, mají s ním zkušenosti a vědí, jak s ním posléze nakládat.
S vyklízením po bezdomovcích a narkomanech to může být těžké v mnoha ohledech, mimo jiné i v tom právním, případně také etickém. I lidé, kteří neoprávněně obývají vaši chatu nebo sklep, jsou stále lidé, a je potřeba k nim tak i přistupovat.
Nejtěžším úkolem může být dostat bezdomovce či narkomany z nemovitosti pryč. I pokud byste se rozhodli uklidit po nich na vlastní pěst, tuto část procesu opravdu doporučujeme svěřit do rukou odborníkům – tedy nejlépe policii. Ta se postará o to, aby nezvaní hosté vaši nemovitost opustili, a případně vám pomůže situaci zdokumentovat situaci pro pojišťovnu.
Jakkoliv je pro vás taková situace (zcela pochopitelně) nepříjemná, snažte se ji řešit způsobem, který umožní i vašim nezvaným hostům zachovat si určitou důstojnost. S citlivými daty, na která můžete narazit při úklidu, a případnými fotografiemi zacházejte s respektem. Vaše rozhořčení je zcela oprávněné, ale sdílení snímků, jmen a příběhů může situaci lidí bez domova ještě zhoršit a znemožnit její řešení.
Vyklízení prostor po narkomanech a bezdomovcích vyžaduje poměrně náročnou přípravu. Ještě než se s úklidem vůbec začne, je potřeba prostor obhlédnout a zjistit, v jakém je stavu. I tuto prohlídku je ovšem nutné provádět kompletně vybavení ochrannými pomůckami. Při prohlídce se zjistí, jak silně je prostor znečištěn, jaký typ odpadu se v něm nachází, zda je kontaminován lidským odpadem, případně injekčními stříkačkami a dalšími ostrými předměty a kolik odpadu zhruba je.
Důležité je také ověřit si, že jsou všichni nezvaní obyvatelé skutečně pryč. Setkání s bezdomovcem nebo narkomanem přímo na místě by mohlo být pro obě strany nebezpečné.
V rámci příprav je také nutné zajistit bezpečnost okolí, tedy sousedů i náhodných kolemjdoucích. Ti by v žádném případě neměli být nijak ohroženi přesouváním nebezpečného materiálu, v ideálním případě by je samozřejmě vyklízení nemělo nijak výrazně rušit.
Před samotným úklidem je nutné zajistit si všechny potřebné ochranné pomůcky, dezinfekci, čisticí prostředky a dostatečně velké nádoby na odpad včetně toho nebezpečného. Vyklízecí firmy jsou vybaveny dostatečně velkými kontejnery na nebezpečný odpad, které je možné zajistit do doby, než bude možné odpad zlikvidovat podle platných předpisů.
Dezinfekce, dezinfekce a ještě jednou dezinfekce. To je při vyklízení po bezdomovcích a narkomanech naprostým základem. Prostory se přitom během celého procesu dezinfikují opakovaně, aby na konci vyklízení byly skutečně bezpečné pro vaše zdraví.
Dezinfekce také pomáhá eliminovat zápach, který podobnou situaci typicky doprovází. K tomu se může využít také chemická dezodorizace, která likviduje nežádoucí biologické složky ve vzduchu.
Před zahájením úklidu se kromě dezinfekce provádí i dezinsekce, tedy hubení hmyzu. V prostorách, které obývali bezdomovci nebo narkomani, se často nacházejí vši, blechy, štěnice nebo zákožky (původci svrabu).
Nedílnou součástí vyklízení po bezdomovcích a narkomanech je také následná likvidace nebezpečného odpadu, která je jedním z hlavních důvodů, proč tento úkol svěřit vyklízecí firmě.
V zákoně jsou totiž stanoveny poměrně specifické a přísné požadavky na manipulaci s nebezpečným odpadem a jeho likvidací. A zatímco s běžným „domácím“ nebezpečným odpadem, jako jsou zářivky nebo baterie, to není tak složité, použité injekční stříkačky a biologický materiál už vyžadují opravdu opatrné zacházení a speciální nádoby.
Přečtěte si také náš článek: Jak správně likvidovat nebezpečný odpad
Vyklízení nebezpečného odpadu po bezdomovcích a narkomanech je velmi náročné na bezpečnost i psychiku, ať už se na něm podílíte vy sami, nebo najmete profesionální firmu. O to příjemnějším procesem je pak návrat k normálu. Co všechno tento proces zahrnuje?
Prostory, které obývali bezdomovci, squateři nebo narkomani, zůstanou mnohdy poznamenané i po vyklizení odpadu. Nezvaní obyvatelé po sobě mohou zanechat různou míru poškození budovy a jejího vybavení, graffiti a podobně. Pokud chcete nemovitost vrátit do původního, obyvatelného stavu, čeká vás po vyklízení ještě spousta práce.
Počítejte s nutností drobných i větších oprav potrubí, elektřiny, zdiva i podlah. Rozhodně se nevyhnete kompletnímu vymalování prostor, dost často je také potřeba vyčistit i fasádu. Dobrou zprávou ovšem je, že i s těmito pracemi vám může do určité míry pomoci vyklízecí služba.
Nedílnou součástí návratu k normálnímu stavu je zajištění toho, že se podobná situace nebude opakovat. Je proto nutné obstarat zabezpečení objektu pomocí nových zámků, plotů, případně mříží. Velmi efektivním způsobem, který odradí nejen potenciální nezvané obyvatele, ale zároveň také zloděje, je kamerový systém.
Situace, kdy se ve vaší nemovitosti, ať je to chata, chalupa, sklep, sklad, nebo komerční prostor, usídlí nezvaní návštěvníci, není nijak radostná. A stav, ve kterém ji například narkomani dokážou zanechat, je mnohdy skutečně odpudivý. Není proto divu, že pro mnoho lidí je v takovém případě skutečně náročné vypořádat se s nepříjemnými pocity, které v nich takový incident zanechá.
Za své pocity se rozhodně nemusíte stydět – je normální prožívat v takové chvíli vztek, znechucení, bezmoc, smutek nebo často také strach. Pokud je to jen trochu možné, snažte se zaměřit svou pozornost na to, co může ovlivnit a jak můžete sebe i nemovitost vrátit zpět do normálního stavu.