Jak správně likvidovat nebezpečný odpad

Víte, jak správně zlikvidovat použitý motorový olej, starou televizi, prázdnou kazetu od toneru nebo nedobrané léky? To všechno totiž patří mezi nebezpečný odpad, který nemůžete jednoduše vyhodit do běžného kontejneru. Nejen proto, že vám to zakazuje zákon, ale také proto, že by to mohlo mít nespočet negativních dopadů na životní prostředí i lidské zdraví. V tomto článku vám vysvětlíme, co to nebezpečný odpad je, jak ho správně zlikvidovat i co se s ním děje potom, co ho odevzdáte.

Co je nebezpečný odpad?

Jako nebezpečný odpad se označují předměty a látky, které mají (nebo v budoucnu mohou mít, pokud se s nimi nenaloží správně) škodlivý vliv na lidské zdraví a životní prostředí. Nezáleží přitom, v jakém skupenství se nachází – nebezpečný odpad může mít podobu pevných látek, ale i kapalin nebo plynů. 

I když může pojem nebezpečný odpad budit představu, že se jedná o problém velkých továren, není tomu tak. Poměrně velké množství takového materiálu totiž zvládne vyprodukovat i běžná domácnost. Pro přehled uvádíme několik příkladů materiálů, které řadíme k nebezpečnému odpadu:

  • syntetické barvy a ředidla
  • baterie (autobaterie, lithium-iontové baterie)
  • zářivky
  • teploměry
  • elektroodpad
  • některé čisticí prostředky (s kyselinou sírovou nebo chlorovodíkovou, hydroxidem sodným)
  • nepoužité léky
  • použitý motorový olej
  • inkousty a tonery do tiskáren
  • použitý zdravotnický materiál
  • průmyslový odpad (rozpouštědla, těžké kovy, pesticidy a herbicidy)
  • a další…

Co mají ovšem všechny typy nebezpečného odpadu společného, je to, že vyžadují speciální zacházení. Při jeho přepravě, likvidaci a manipulaci s ním totiž hrozí jednotlivci, ale i celému ekosystému nejrůznější rizika. Zjednodušeně řečeno, nebezpečný odpad nemůžete jen tak vyhodit do popelnice. Proto se v dnešním článku zaměříme na to, kam vlastně patří a jak ho správně zlikvidovat.

V České republice tvoří nebezpečný odpad přibližně 4–5 % celkového množství vyprodukovaného odpadu. V roce 2022 se tak například jednalo o 1,56 milionu tun, což představuje 145 kg na obyvatele.

Předpisy a zákony

Nebezpečným odpadem se vzhledem k jeho rizikovosti samozřejmě zabývá také naše legislativa. Určuje nejen to, co konkrétně patří do kategorie nebezpečného odpadu, ale především to, jak s ním nakládat. 

Mezi nebezpečné odpady se řadí materiály, které mají alespoň jednu nebezpečnou vlastnost. Tyto vlastnosti přitom specifikuje příloha III nařízení komise (EU) č. 1357/2014 ze dne 18. prosince 2014. Jde celkem o 15 nebezpečných vlastností, které se označují HP 1 až HP 15. Patří k nim:

  • Výbušnost
  • Oxidační schopnost
  • Vysoká hořlavost
  • Dráždivost
  • Toxicita
  • Akutní toxicita
  • Karcinogenita
  • Žíravost
  • Infekčnost
  • Teratogenita (může způsobit poškození plodu)
  • Mutagenita (může způsobit mutace v plodech a buňkách)
  • Schopnost uvolňovat vysoce toxické nebo toxické plyny ve styku s vodou, vzduchem nebo kyselinami
  • Senzibilující látky
  • Ekotoxicita
  • Schopnost vykazovat při nakládání s ním některou z výše uvedených nebezpečných vlastností, kterou v době vzniku neměl

V případě firem se na zacházení s nebezpečným odpadem vážou i další povinnosti. Takový odpad je nutné uchovávat ve speciálně označených nádobách. Po celý rok musí firma vést evidenci nebezpečného odpadu a z ní následně zpracovat každoroční hlášení pro Ministerstvo životního prostředí. Stejně tak je nutné ministerstvu hlásit přepravu nebezpečného odpadu.

K nebezpečným materiálům, které při likvidaci vyžadují speciální zacházení, patří například eternit. Přečtěte si více o tom, jak vám můžeme pomoci se ho zbavit: Likvidace eternitu bez starostí

Metody likvidace nebezpečného odpadu

Nebezpečný odpad se musí nejen správně skladovat, správně přepravovat, ale nakonec je nutné ho především správně zlikvidovat. Jak přesně probíhá jeho likvidace poté, co ho vyhodíte do speciálních kontejnerů nebo odvezete do sběrného dvora, záleží především na typu. Obecně se likvidace nebezpečného odpadu dělí na fyzikální, chemickou a biologickou, v některých případech se ovšem kombinují.

Fyzikální metody

Pokud je to možné, prvním krokem bývá recyklace. Různými procesy (separací, rozpuštěním, pyrolýzou) se z odpadu získávají materiály, které je možné znovu využít. To se provádí například u elektroniky, baterií, průmyslových chemikálií a podobně. Velká část nebezpečného odpadu se poté likviduje ve spalovnách speciálně určených pro nebezpečný odpad. Tato metoda ovšem odpad úplně nezlikviduje, jen zmenší jeho objem. Popel, který vzniká při spalování, se poté ukládá na zabezpečené skládky. 

Chemické metody

Některé typy odpadů lze také detoxikovat pomocí chemických procesů. Podle toho, jaké látky obsahují, může jít o jejich neutralizaci, hydrolýzu, elektrolýzu a další typy zpracování. U složitějších průmyslových směsí se používá kombinace stabilizace (zpomalení uvolňování nebezpečných látek) a solidifikace (zpevnění odpadu pro jeho snazší přepravu).

Biologické metody

Nebezpečný odpad je možné detoxikovat i pomocí biologických procesů. Může se jednat o aerobní rozklad za použití kompostování, například v případě zemědělského, dřevního nebo uhelného odpadu, prostorově úspornější anaerobní rozklad nebo biologickou detoxikaci nebezpečných odpadů.

Kroky k bezpečné likvidaci

Co to nebezpečný odpad je, už jsme vysvětlili. Pojďme se teď podrobněji podívat na to, jak s ním správně zacházet od začátku až do konce.

Separace a sběr nebezpečného odpadu

Ať se jedná o odpad v domácnosti, nebo průmyslový odpad, základem je jeho oddělení od ostatních typů odpadu. V případě průmyslového odpadu jsou podmínky pro uchovávání nebezpečného odpadu stanoveny zákonem. 

Měl by se skladovat v označených, zabezpečených kontejnerech, ideálně oddělených od nádob na běžný odpad. Jak by měl takový kontejner vypadat, záleží na typu odpadu. Zatímco v případě domácí elektroniky postačí běžná plastová krabice, na zdravotnický odpad, jako jsou jehly, je nutné mít nádobu dobře zabezpečenou proti proražení.

Transport nebezpečného odpadu

Ani transport nebezpečného odpadu není jen tak. Jak už jsme zmínili, firem se dokonce týká povinnost hlásit přepravu nebezpečného odpadu a prokázat, že si odpad převzala svozová společnost. Co se týče odevzdání nebezpečného odpadu, nabízí se v podstatě dvě možnosti – odvezení do sběrného dvora (nebo na jiné, k tomu určené místo) nebo odevzdání při mobilním svozu (anebo zajištění firmy, která se o to postará za vás).

Likvidace

Jakmile odpad odevzdáte, dochází k jeho bezpečné likvidaci. Velká část ho ovšem nejprve míří do speciálních třídicích center, v nichž se z něj vydělují materiály, které je možné dále využít. Zbylý odpad se poté likviduje pomocí fyzikálních, chemických a biologických metod.

Domácí versus komerční likvidace

Když se vám doma nashromáždí nebezpečný odpad, máte několik možností, jak se ho zbavit. Na rozdíl od firem sice nemusíte řešit jeho označování a hlásit jeho množství a likvidaci Ministerstvu životního prostředí, stále ale máte povinnost zlikvidovat ho správným způsobem. To můžete udělat v zásadě třemi způsoby – odvézt odpad do sběrného dvora, odevzdat při mobilním svozu nebo najmout firmu, která se o to postará za vás.

Pokud se rozhodnete nebezpečný odpad sami odevzdat, můžete k tomu využít síť sběrných dvorů. Sběrný dvůr obvykle najdete v každém městě, v těch větších i ve většině městských částí. Totéž platí i pro mobilní svoz, který města organizují pro své obyvatele. Jak často se mobilní svoz koná, najdete vždy na webových stránkách příslušného města.

Chystáte se odevzdat nebezpečný odpad ve sběrném dvoře nebo při mobilním svozu? Tak to s sebou nezapomeňte občanku! Nebezpečný odpad můžete odevzdávat jen ve sběrném dvoře nebo svozu, pod něž spadáte svým trvalým bydlištěm.

Třetí možností je nechat likvidaci nebezpečného odpadu na profesionálech. Pokud chcete ušetřit práci i čas, můžete si jednoduše objednat svozovou či vyklízecí firmu, která odpad vyzvedne až u vás doma a předá ho za vás k bezpečné likvidaci. 

Jaké jsou výhody komerční likvidace nebezpečného odpadu?

✅ Ušetříte práci i čas, který byste strávili cestou do sběrného dvora / k mobilnímu svozu

✅ Máte jistotu, že firma zlikviduje odpad správně

✅ Můžete se nebezpečného odpadu zbavit kdekoliv bez ohledu na místo trvalého bydliště

✅ Firma vám může poradit, pokud si nejste jistí, jestli váš odpad patří k nebezpečným materiálům

✅ Firma vám může pomoci zlikvidovat i další typy odpadu

Rizika špatné likvidace

Nesprávná likvidace nebezpečného odpadu představuje významné riziko pro zdraví člověka i pro celé životní prostředí. Konkrétní dopady závisí samozřejmě na tom, jaký typ rizikových vlastností ten který nebezpečný odpad má. Ve většině případů se ovšem jedná o jejich kombinaci, která může mít celou řadu vzájemně propojených negativních následků.

Škodlivé látky se z odpadu uvolňují do půdy, vody i vzduchu, kde pak spouštějí celou kaskádu problémů. Narušují rovnováhu v ekosystému, ohrožují biologickou rozmanitost a přispívají ke změně klimatu. Kromě toho také znečišťují naše zdroje vody a potravy, což má přímý vliv na lidské zdraví.

Špatná likvidace nebezpečného odpadu pak vede k dlouhodobým zdravotním potížím v populaci, která je škodlivým látkám v životním prostředí vystavena. Způsobuje dýchací potíže, poškození orgánů, zvyšuje riziko rakoviny a může vést ke vzniku vrozených vad.

Jak vybrat firmu pro likvidaci odpadu

Rozhodli jste se svěřit likvidaci nebezpečného odpadu profesionální firmě? Pokud máte odpadu větší množství, je objemnější nebo chcete jednoduše mít jistotu, že s ním bude naloženo správně, pak je vyklízecí služba dobrou volbou. Máme pro vás pár tipů, jak vybrat tu správnou. Co by měla perfektní firma pro likvidaci odpadu nabízet?

  • Dlouholeté zkušenosti – Spolupracovat s firmou, která se vyzná v tom, co dělá, je vždy jednodušší. Zkušené firmy mají obvykle ověřené postupy, je na ně spoleh a při likvidaci odpadu už se pravděpodobně setkaly s lecčím. Mohou vám tak pomoci najít ideální řešení přímo pro vás.
  • Komplexní přístup – Pokud se zbavujete nebezpečného odpadu, je dost možné, že toho máte na likvidaci více. Vyplatí se vám proto hledat firmu, jejíž služby nekončí pouhým odvozem nebezpečného odpadu a která vám naopak pomůže zrealizovat i rozsáhlejší vyklízení a likvidaci odpadu.
  • Udržitelné postupy likvidace – Zajímejte se i o to, jak firma s odpadem nakládá. Nebojte se zeptat, kam firma odpad odváží, a pátrejte po tom, zda má s likvidací nebezpečného odpadu zkušenosti. 
  • Kladné recenze – Recenze vám toho o vyklízecí firmě vždy prozradí nejvíce. Pokuste se najít zkušenosti zákazníků, kteří řešili podobné problémy jako vy. Dávejte pozor i na to, jak jsou recenze staré a zda je jich dostatek.

Že to s nebezpečným odpadem není jednoduché, vyplývá už z jeho názvu. Nejde přitom zdaleka jen o zákonné povinnosti, které zacházení s ním upravují. Správnou a zodpovědnou likvidací nebezpečného odpadu, od zářivek a prázdných tonerů až po ledničky a autobaterie, může totiž každý z nás pomoci chránit životní prostředí i vlastní zdraví. A pokud na to nechcete být sami, ozvěte se nám – rádi vám se správnou likvidací nebezpečného odpadu pomůžeme!

PŘESNÁ KALKULACE ZDARMA

Do 24 hodin od zaslání informací o vyklízení
KALKULACE DO E-MAILU

Zavolejte nám

Jsme zde pro Vás
+420 608 105 106

Nabízíme komplexní služby při VYKLÍZENÍ

Specializujeme se na pozůstalosti, byty, domy, garáže, parcely a komerční prostory. Kalkulaci připravujeme vždy na míru s ohledem na Vaše potřeby.

Podobné články

Vyklízení nemovitostí a příprava na rekonstrukci: Co všechno je potřeba vyřešit

Vyklízení, úklid a čištění – to všechno vás čeká, pokud se rozhodnete pro rekonstrukci nemovitosti. A je úplně jedno, jestli se chystáte předělávat jen jednu místnost, nebo celý dům. Proto jsme připravili stručného průvodce celým procesem, abyste před rekonstrukcí na nic nezapomněli. Proč před rekonstrukcí vyklidit nemovitost Vyklízení nemovitosti může být náročné, ale pokud mu…

Jak na vyklízení nemovitostí po dědictví

Pokud jste právě zdědili dům či byt, čeká vás několik zásadních kroků, které je třeba zvládnout – od vyřízení dědického řízení až po vyklizení nemovitosti. Abyste tento náročný proces zvládli bez zbytečných zádrhelů, připravili jsme pro vás přehledný návod, jak postupovat. Zdědili jste nemovitost. Co teď? Dědění nemovitosti může vyvolat smíšené pocity. Na jedné straně…

Průvodce vyklízením nemovitosti před prodejem

Když se rozhodnete prodat dům nebo byt, začíná proces, který zahrnuje mnoho kroků – od vyhledání potenciálních kupců až po právní formality. Patří mezi ně také vyklizení nemovitosti před samotným prodejem. I když by se mohlo zdát lákavé nechat tuto starost na nových majitelích, věnovat čas a energii důkladnému vyklizení může mít velký vliv na…

Vyklízení zdarma: Jak to funguje?

O vyklízení zdarma už jste možná slyšeli. Vyklízecí firma si při úklidu vytipuje hodnotné předměty, které od vás následně odkoupí, a vás tak celá služba nebude stát ani korunu. Ale je to skutečně tak jednoduché? V dnešním článku se na tento trend podíváme zblízka a vysvětlíme, jak se to s výkupem cenností a vyklízením zdarma…

Vyklízení po holubech: Kompletní průvodce

Uhnízdili se vám na balkoně, střeše, půdě nebo ve světlíku holubi? Nebojte, zbavit se holubů a uklidit po nich nemusí být tak náročné, jak se může na první pohled zdát. Může to ale být poměrně nebezpečné, a tak je potřeba dodržovat určitá opatření. Máme pro vás několik tipů, jak napravit škody po nezvaných návštěvnících bez…

Vyklízení po požáru: Průvodce krok za krokem

Požár, jakkoliv rozsáhlý, je bezpochyby jedna z největších pohrom, které mohou váš domov zasáhnout. A vyklízení jeho následků není vždy snadné, někdy dokonce ani zcela bezpečné. Pokud se s podobnou situací potýkáte, přečtěte si našeho průvodce. Dozvíte se v něm, co dělat bezprostředně po požáru, kdy začít vyklízet i jak se zbavit zápachu z kouře…

Vyklízení po narkomanech a bezdomovcích: Efektivní a bezpečný průvodce

Pokud máte nemovitost, která zůstává po delší dobu, například přes zimu, opuštěná, může se vám stát, že se v ní zabydlí nevítaní obyvatelé – jako jsou bezdomovci, narkomani nebo squateři. Taková situace není jen nepříjemná, ale také potenciálně nebezpečná. Přečtěte si více o tom, co na vás po takových obyvatelích může v nemovitosti čekat a…

Vyklízení po zemřelém: Kompletní průvodce

Úmrtí blízké osoby patří k nejtěžším situacím, které nás v životě mohou potkat. A jako kdyby samo o sobě nebylo dost traumatizující, pojí se s ním celá řada praktických záležitostí, které je nutné zařídit – včetně vyklizení nemovitosti po zemřelém. V tomto článku vás celým procesem provedeme a poradíme, jak se s vyklízením vypořádat z…

Jak správně likvidovat nebezpečný odpad

Víte, jak správně zlikvidovat použitý motorový olej, starou televizi, prázdnou kazetu od toneru nebo nedobrané léky? To všechno totiž patří mezi nebezpečný odpad, který nemůžete jednoduše vyhodit do běžného kontejneru. Nejen proto, že vám to zakazuje zákon, ale také proto, že by to mohlo mít nespočet negativních dopadů na životní prostředí i lidské zdraví. V…

Jak vyklízení ovlivňuje hodnotu nemovitosti při prodeji

Který dům byste si koupili raději – světlý, čistý a upravený, nebo ten, ve kterém při prohlídce zakopáváte o osobní věci původních majitelů? Pokud jste si vybrali ten první, nejste sami. Nemovitosti, které majitelé před prodejem vyklidí, jsou nejen atraktivnější na pohled, ale také se prodávají mnohonásobně rychleji, a navíc klidně i o několik procent…

Máte zájem o vyklízení?
Napište nám

Telefon

+420 608 105 106

E-mail

info@vyklizeniSOS.cz

Pracujeme 24/7

mluvíme anglicky a česky

Bulharská 996/20

Praha 10, 101 00

PŘESNÁ KALKULACE

Do 24 hodin od zaslání informací o vyklízení

PŘESNÁ KALKULACE ZDARMA

Kalkulaci vyklízení a Vaše dotazy Vám sdělíme ihned telefonicky a zdarma

Zavolejte nám

+420 608 105 106

PŘESNÁ KALKULACE ZDARMA

Zanechte nám své telefonní číslo.
Závoláme Vám a připravíme kalkulaci na vyklízení zdarma.