Vyklízení po holubech: Kompletní průvodce

Uhnízdili se vám na balkoně, střeše, půdě nebo ve světlíku holubi? Nebojte, zbavit se holubů a uklidit po nich nemusí být tak náročné, jak se může na první pohled zdát. Může to ale být poměrně nebezpečné, a tak je potřeba dodržovat určitá opatření. Máme pro vás několik tipů, jak napravit škody po nezvaných návštěvnících bez ohrožení vlastního zdraví.

Zdravotní rizika spojená s holuby

Určitě vás nepřekvapí, že holubí trus je plný patogenů, které jsou pro člověka při požití škodlivé. Možná si říkáte, že se holubí výkaly přece nechystáte požívat, tak se není čeho obávat – ono ale bohatě stačí, když se jich náhodně dotknete a poté si promnete oči, podrbete se na obličeji nebo vezmete do ruky telefon, na kterém se patogeny usadí. Suché částečky trusu můžete navíc snadno i vdechnout

Jaké nemoci holubi přenášejí

Je proto důležité uvědomit si rizika, která vám při úklidu po holubech hrozí, a věnovat zvýšenou pozornost jejich prevenci.

  • Histoplazmóza – Při vdechnutí spor houby Histoplasma capsulatum, která se běžně vyskytuje v ptačím trusu, vám hrozí vznik histoplazmózy. Ta se typicky projevuje horečkou, kašlem, bolestí na hrudi a celkovou únavou.
  • Kryptokokóza – Houba Cryptococcus neoformans, kterou holubí výkaly běžně obsahují, může způsobit infekci postihující zejména plíce a centrální nervový systém. Poznáte ji podle bolestí hlavy, kašle, horečky a často zmatenosti.
  • Psitakóza – Bakterie Chlamydia psittaci, kterou holubi mohou přenášet, u lidí způsobuje psitakózu nebo ornitózu. Jedná se o respirační onemocnění s projevy, jako jsou horečka, bolest hlavy, kašel a zápal plic.
  • Salmonelóza – Dobře známou salmonelózu, která se projevuje průjmem, křečemi v břiše nebo zvracením, mohou přenášet i holubi.
  • Ektoparaziti – Prostřednictvím holubů se k vám domů mohou dostat i nepříjemní ektoparaziti, jako jsou klíšťata, roztoči, blechy a vši.
  • Alergeny – Jednou z možností je samozřejmě i alergická reakce, kterou vyvolává holubí peří nebo trus. Ta může způsobit kýchání, kašel a problémy s dýcháním.

Příprava na vyklízení po holubech

Abyste v přítomnosti holubího trusu, peří či dokonce uhynulých holubů netrávili více času, než je nutné, doporučujeme se na úklid důkladně připravit. Podívejte se, co všechno by vaše příprava měla zahrnovat.

Vyžeňte holuby

Pokud se chystáte vyklízet prostory, které holubi ještě stále obývají, bude vaším prvním krokem jejich vyhnání. Jak toho nejlépe dosáhnout, záleží na tom, o jaký prostor se jedná – na balkoně to bude o něco snazší než na půdě nebo v uzavřeném světlíku. 

Holuby můžete zkusit vystrašit, ať k tomu zvolíte koště, nebo maketu některého z dravců, jejich přirozených nepřátel. Holubi také nemají rádi lesklé předměty, můžete se je proto pokusit odradit zavěšením cédéček. Velmi efektivní mohou být také různé spreje, které zanechají povrch lepkavý a pro holuby nepříjemný, nebo ultrazvukové plašiče ptáků.

Připravte si pomůcky

Na úklid se také pořádně vybavte. Neobejdete se bez rukavic, respirátoru, ochranných brýlí, a pokud ji máte k dispozici, bude se vám hodit i ochranná kombinéza. V opačném případě bude stačit staré oblečení, které je ale nutné okamžitě po dokončení úklidu vydezinfikovat a vyprat, případně vyhodit.

Dále si připravte kartáč na drhnutí, škrabku, kýbl s horkou vodou. V případě venkovních prostor je také praktické použít hadici nebo vysokotlaký čistič, který vás zbaví toho nejhoršího. Zásadní součástí vaší výbavy by měl být silný dezinfekční prostředek. Nezapomeňte ani na plastové pytle, do kterých naházíte holubí trus, peří, uhynulé holuby a další odpad. 

Efektivní metody vyklízení po holubech

Ochranné pomůcky máte na sobě, čisticí prostředky připravené? Pak se můžete pustit do úklidu. Když při tom budete postupovat podle následujících kroků, půjde vám to snáze.

První vrstva dezinfekce

Prvním krokem je nastříkání dezinfekce na znečištěná místa. Usazené nečistoty se tak změkčí a trochu uvolní, a hlavně tak minimalizujete množství prachu, které bude v prostorech poletovat a které může obsahovat patogeny. 

Seškrábejte největší nečistoty

Navlhčená vrstva nečistot vám půjde lépe odstranit. Nechte dezinfekci pár minut působit a poté začněte s pomocí lopatky, škrabky nebo špachtle seškrabovat větší kusy trusu, ideálně rovnou do plastového pytle. V závislosti na tom, s jakou mírou znečištění se potýkáte, budete tento proces dost možná muset několikrát opakovat.

Dočistěte kartáčem

Při seškrabování lopatkou se samozřejmě nezbavíte veškerého trusu. Na drobnější a odolné nečistoty si budete muset vzít kartáč s tvrdými štětinami a důkladně s ním celou plochu vydrhnout. Nezapomeňte při tom použít dezinfekci nebo další čisticí prostředky, které vám pomohou jednak nečistoty uvolnit, jednak zároveň likvidují patogeny.

Opláchněte vodou

Po vyčištění a dezinfekci povrchů je důkladně opláchněte čistou vodou. Odstraníte tak veškeré zbytky nečistot a také čisticích prostředků. Nejjednodušší samozřejmě je, pokud máte možnost povrch postříkat hadicí nebo vapkou, abyste veškeré zbytky skutečně odplavili. 

Nechte uschnout

Abyste předešli vzniku plísní a dalšímu šíření bakterií, nechte povrchy alespoň 24 až 48 hodin schnout, než se pustíte do instalace protiholubích opatření.

Zbavte se odpadu

Po dokončeném úklidu také nezapomeňte řádně se zbavit veškerého trusu a dalšího odpadu. Sesypte jej do plastových pytlů a s těmi poté zacházejte jako s nebezpečným odpadem. 

Nechce se vám do úklidu po holubech? 
Objednejte si vyklízecí službu, která se o to postará za vás! Vyklízecí firmy jsou vybaveny potřebnými ochrannými pomůckami, účinnými čisticími prostředky a kontejnery, ve kterých zlikvidují holubí trus. Navíc vám ušetří spoustu ne zrovna bezpečné a příjemné práce.

Opatření proti návratu holubů

Nedílnou součástí likvidace následků počínání holubů jsou samozřejmě opatření, která zabrání opakování situace v budoucnu. Do jejich realizace byste se měli pustit hned, jak odnesete poslední pytel s odpadem do sběrného dvora. 

Odstraňte zdroje potravy

Pokud k vám holuby přivábily zbytky jídla, pak je důležité se jich okamžitě zbavit a zajistit, že k nim holubi nebudou mít přístup. Může jít o drobky, neutěsněné odpadkové koše a podobně.

Instalujte zábrany

Jestliže je váš prostor pro holuby lákavý, budete ho pro ně muset udělat nepříjemným. K nejčastějším způsobům, jak toho dosáhnout, patří instalace hrotů, které jim zabrání v přistávání, a ochranných sítí. S tímto krokem vám v některých případech pomůže přímo vyklízecí firma.

Zastrašujte holuby

Kromě hrotů vás před holuby mohou ochránit i strašáci, jako jsou makety dravců nebo různé repelenty. Může přitom jít o spreje, gely, ale i zvuková zařízení, která se spustí při zaznamenání pohybu. Velmi praktické jsou ultrazvukové plašiče, které odradí ptáky, ale k vašemu sluchu neproniknou.

Právní aspekty a regulace

Pokud se do likvidace holubů a jejich odpadu pustíte sami, myslete při tom i na právní aspekt věci. Je totiž několik věcí, které byste během tohoto procesu (ne)měli dělat. 

Holuby vyžeňte humánně

Prvním aspektem je samotné zbavení se holubů. V ideálním případě byste k tomu měli využít zastrašovací techniky, které holuby donutí vaše prostory více méně dobrovolně opustit. Neměli byste jim při tom ale nijak ublížit. 

Zejména v případě, že si na vašem balkoně začnou ptáci stavět hnízdo, je proto nutné začít jednat. Pokud se jim v něm později narodí mláďata, bude velmi těžké se holubí rodinky zbavit, aniž byste při tom zvířatům ublížili. Jakmile totiž hnízdo byť jen přenesete ven, je to pro malá holoubata často rozsudek smrti. Což samozřejmě ani právně, ani lidsky není tím nejlepším řešením.

Správná likvidace holubího trusu

Druhým aspektem je likvidace odpadu, který při vyklízení po holubech nashromáždíte. Ať se jedná o holubí trus, peří, nebo uhynulé holuby, klasifikuje se jako nebezpečný odpad. A na likvidaci nebezpečného odpadu se vztahují zákonné povinnosti, které byste i v tomto případě měli dodržet. I to je jeden z důvodů, proč se mnozí lidé rozhodnou úklid po holubech raději najmout vyklízecí službu.

Zajímá vás, jaké jsou vaše povinnosti při likvidaci holubích výkalů? Přečtěte si náš článek, ve kterém se nebezpečným odpadem podrobně zabýváme: Jak správně likvidovat nebezpečný odpad

Průběžná údržba a prevence

Jednorázová implementace opatření proti holubům nemusí vždy stačit. Situaci ideálně průběžně kontrolujte, abyste se ujistili, že se vám nezvaní ptačí návštěvníci stále vyhýbají. Nezapomínejte na pravidelný úklid zbytků jídla a případného holubího trusu, pokud by se přece jen objevil. Pokud si všimnete známek toho, že si vaše prostory holubi opět zvolili za své útočiště, zakročte proti nim dříve, než se vymknou z ruky.

Často kladené otázky (FAQ)

Stále ještě máte o vyklízení po holubech otázky? Přečtěte si ty nejčastější, třeba mezi nimi najdete odpovědi, které hledáte.

Jak zabráním holubům v hnízdění na mém pozemku?

Pokud chcete holuby odradit od toho, aby se u vás na balkoně, půdě nebo střeše cítili jako doma, nainstalujte na těchto místech zábrany. V dnešní době máte na výběr z jednoduchých hrotů, bodáků, sítí, zastrašovacích maket, ale také složitějších ultrazvukových zařízení. Dbejte také na čistotu a na to, že u vás holuby nemají přístup ke zbytkům jídla. 

Kam mohu vyhodit odpad po holubech?

Odpad po holubech je považován za nebezpečný odpad. To znamená, že s ním tak musíte i nakládat. Při úklidu používejte pevné plastové pytle, ty následně zajistěte a odvezte do sběrného dvora nebo k mobilnímu svozu.

Jak bezpečně uklidit holubí trus?

Odpad po holubech obsahuje celou spoustu patogenů, které jsou pro lidi škodlivé. Při jeho uklízení je proto potřeba postupovat velmi opatrně. Použijte ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, respirátor, ochranné brýle a kombinéza. Odpad umísťujte do plastových pytlů a těch se okamžitě zbavte.

Co mám dělat, když najdu holubí hnízdo s mláďaty?

Pokud na vašem pozemku holubi zahnízdili natolik, že se v hnízdě stihla narodit ptáčata, je situace složitější. Pokud máte tu možnost, nerušte je, a určitě hnízdo nikam nepřesouvejte. Potřebujete-li se ho zbavit, poraďte se s odborníky na volně žijící zvířata, například v nejbližší záchranné stanici.

PŘESNÁ KALKULACE ZDARMA

Do 24 hodin od zaslání informací o vyklízení
KALKULACE DO E-MAILU

Zavolejte nám

Jsme zde pro Vás
+420 608 105 106

Nabízíme komplexní služby při VYKLÍZENÍ

Specializujeme se na pozůstalosti, byty, domy, garáže, parcely a komerční prostory. Kalkulaci připravujeme vždy na míru s ohledem na Vaše potřeby.

Podobné články

Vyklízení nemovitostí a příprava na rekonstrukci: Co všechno je potřeba vyřešit

Vyklízení, úklid a čištění – to všechno vás čeká, pokud se rozhodnete pro rekonstrukci nemovitosti. A je úplně jedno, jestli se chystáte předělávat jen jednu místnost, nebo celý dům. Proto jsme připravili stručného průvodce celým procesem, abyste před rekonstrukcí na nic nezapomněli. Proč před rekonstrukcí vyklidit nemovitost Vyklízení nemovitosti může být náročné, ale pokud mu…

Jak na vyklízení nemovitostí po dědictví

Pokud jste právě zdědili dům či byt, čeká vás několik zásadních kroků, které je třeba zvládnout – od vyřízení dědického řízení až po vyklizení nemovitosti. Abyste tento náročný proces zvládli bez zbytečných zádrhelů, připravili jsme pro vás přehledný návod, jak postupovat. Zdědili jste nemovitost. Co teď? Dědění nemovitosti může vyvolat smíšené pocity. Na jedné straně…

Průvodce vyklízením nemovitosti před prodejem

Když se rozhodnete prodat dům nebo byt, začíná proces, který zahrnuje mnoho kroků – od vyhledání potenciálních kupců až po právní formality. Patří mezi ně také vyklizení nemovitosti před samotným prodejem. I když by se mohlo zdát lákavé nechat tuto starost na nových majitelích, věnovat čas a energii důkladnému vyklizení může mít velký vliv na…

Vyklízení zdarma: Jak to funguje?

O vyklízení zdarma už jste možná slyšeli. Vyklízecí firma si při úklidu vytipuje hodnotné předměty, které od vás následně odkoupí, a vás tak celá služba nebude stát ani korunu. Ale je to skutečně tak jednoduché? V dnešním článku se na tento trend podíváme zblízka a vysvětlíme, jak se to s výkupem cenností a vyklízením zdarma…

Vyklízení po holubech: Kompletní průvodce

Uhnízdili se vám na balkoně, střeše, půdě nebo ve světlíku holubi? Nebojte, zbavit se holubů a uklidit po nich nemusí být tak náročné, jak se může na první pohled zdát. Může to ale být poměrně nebezpečné, a tak je potřeba dodržovat určitá opatření. Máme pro vás několik tipů, jak napravit škody po nezvaných návštěvnících bez…

Vyklízení po požáru: Průvodce krok za krokem

Požár, jakkoliv rozsáhlý, je bezpochyby jedna z největších pohrom, které mohou váš domov zasáhnout. A vyklízení jeho následků není vždy snadné, někdy dokonce ani zcela bezpečné. Pokud se s podobnou situací potýkáte, přečtěte si našeho průvodce. Dozvíte se v něm, co dělat bezprostředně po požáru, kdy začít vyklízet i jak se zbavit zápachu z kouře…

Vyklízení po narkomanech a bezdomovcích: Efektivní a bezpečný průvodce

Pokud máte nemovitost, která zůstává po delší dobu, například přes zimu, opuštěná, může se vám stát, že se v ní zabydlí nevítaní obyvatelé – jako jsou bezdomovci, narkomani nebo squateři. Taková situace není jen nepříjemná, ale také potenciálně nebezpečná. Přečtěte si více o tom, co na vás po takových obyvatelích může v nemovitosti čekat a…

Vyklízení po zemřelém: Kompletní průvodce

Úmrtí blízké osoby patří k nejtěžším situacím, které nás v životě mohou potkat. A jako kdyby samo o sobě nebylo dost traumatizující, pojí se s ním celá řada praktických záležitostí, které je nutné zařídit – včetně vyklizení nemovitosti po zemřelém. V tomto článku vás celým procesem provedeme a poradíme, jak se s vyklízením vypořádat z…

Jak správně likvidovat nebezpečný odpad

Víte, jak správně zlikvidovat použitý motorový olej, starou televizi, prázdnou kazetu od toneru nebo nedobrané léky? To všechno totiž patří mezi nebezpečný odpad, který nemůžete jednoduše vyhodit do běžného kontejneru. Nejen proto, že vám to zakazuje zákon, ale také proto, že by to mohlo mít nespočet negativních dopadů na životní prostředí i lidské zdraví. V…

Jak vyklízení ovlivňuje hodnotu nemovitosti při prodeji

Který dům byste si koupili raději – světlý, čistý a upravený, nebo ten, ve kterém při prohlídce zakopáváte o osobní věci původních majitelů? Pokud jste si vybrali ten první, nejste sami. Nemovitosti, které majitelé před prodejem vyklidí, jsou nejen atraktivnější na pohled, ale také se prodávají mnohonásobně rychleji, a navíc klidně i o několik procent…

Máte zájem o vyklízení?
Napište nám

Telefon

+420 608 105 106

E-mail

info@vyklizeniSOS.cz

Pracujeme 24/7

mluvíme anglicky a česky

Bulharská 996/20

Praha 10, 101 00

PŘESNÁ KALKULACE

Do 24 hodin od zaslání informací o vyklízení

PŘESNÁ KALKULACE ZDARMA

Kalkulaci vyklízení a Vaše dotazy Vám sdělíme ihned telefonicky a zdarma

Zavolejte nám

+420 608 105 106

PŘESNÁ KALKULACE ZDARMA

Zanechte nám své telefonní číslo.
Závoláme Vám a připravíme kalkulaci na vyklízení zdarma.