Telefon
+420 608 105 106
Úmrtí blízké osoby patří k nejtěžším situacím, které nás v životě mohou potkat. A jako kdyby samo o sobě nebylo dost traumatizující, pojí se s ním celá řada praktických záležitostí, které je nutné zařídit – včetně vyklizení nemovitosti po zemřelém. V tomto článku vás celým procesem provedeme a poradíme, jak se s vyklízením vypořádat z právního, praktického i emocionálního hlediska.
Vyklízení nemovitosti po zemřelém je už tak velmi náročné – nejen fyzicky, ale samozřejmě především emocionálně. Snažte se proto ušetřit si další starosti, které mohou být spojené s právní stránkou věci. Než začnete, udělejte si jasno v tom, kdo má právo (a povinnost) pozůstalost vyklidit a kdy by k tomu mělo dojít.
Vyklizení nemovitosti po zemřelém je zodpovědností dědice po zemřelém, který je povinen úklid zajistit a také zaplatit. To platí jak v případě nemovitosti, kterou měl nebožtík v osobním vlastnictví, tak v případě pronájmu. U nájemního bytu na to má dědic šestiměsíční lhůtu, ve které musí zajistit vyklizení. Pokud by tak neučinil, může pronajímatel vznést u soudu žalobu o vyklizení bytu.
Pokud si ovšem zemřelý byt pronajímal a nemá žádné dědice, pak tato povinnost přechází na pronajímatele. Kdyby se ovšem časem přece jen nějací dědici objevili, může po nich zpětně vymáhat náklady na vyklízení.
S vyklízením byste podle legislativy měli počkat až do ukončení dědického řízení. Tento proces ovšem může trvat několik měsíců, a to navíc za předpokladu, že při něm nedojde k žádným sporům. V praxi ovšem většina lidí tak dlouho nevyčkává, zejména v případech, kdy jsou otázky dědictví předem vyřešené a kdy máte jistotu, že vás kvůli vyklizení nemovitosti nečekají žádné spory s případnými dalšími dědici.
S dřívějším úklidem doporučujeme začít také tehdy, kdy by při prodlení hrozilo riziko kontaminace prostoru. Pokud po zemřelém zůstalo například jídlo v lednici, případně pokud měl domácí mazlíčky nebo se v bytě nachází biologický odpad či jiné zdroje šíření bakterií a choroboplodných zárodků, není důvod otálet.
V tomto ohledu samozřejmě může hrát roli i etický a náboženský aspekt, podle kterého se duše zemřelého neubírá k odpočinku dříve než po pohřbu – a s vyklízením by se proto mělo z úcty k nebožtíkovi do té doby počkat.
Ještě trochu jiným případem je z právního hlediska vyklízení nemovitosti, pokud v ní nebožtík zemřel v důsledku trestného činu, jako je vražda, zabití či zanedbání, případně pokud došlo k sebevraždě.
V takovém případě je nutné s vyklízením počkat, dokud vám k němu nedají souhlas veřejně činné orgány. Navíc je vhodné na tento typ úklidu najmout profesionály, obzvlášť pokud se v prostoru nachází nebezpečný materiál (krev, tělesné tekutiny, patogeny ve vzduchu…). Nemluvě o tom, jak psychicky náročné je takové vyklízení pro pozůstalé.
Mnozí lidé při vyklízení nemovitosti po zemřelém neví, kde vlastně začít. S určitou míru přípravy a plánování to ale může být o hodně jednodušší. Ať se rozhodnete nemovitost po zemřelém vyklidit sami, nebo práci svěříte do rukou profesionálům, je několik kroků, které je potřeba ještě před začátkem učinit.
Tato část procesu vás pravděpodobně čeká už před pohřbem. Abyste pohřeb mohli sjednat, bude od vás pohřební služba vyžadovat některé doklady zemřelého, jako je občanský průkaz, kartička pojištěnce nebo rodný list. Nezapomeňte také na úmrtní list, případně alespoň potvrzení o úmrtí, které by vám měl vydat odpovědný lékař. Doklady, jako je občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas, kartička pojištěnce, průkazka ZTP a podobně, pak budete muset vrátit na příslušných úřadech.
Kromě těchto dokladů byste měli pátrat i po dalších důležitých dokumentech, které se budou následně hodit u notáře. Jedná se zejména o závěť, pokud ji zemřelý měl, a nejrůznější doklady o vlastnictví – nemovitostí, automobilů, bankovních účtů, akcií…
Pokud zemřelý před svou smrtí sepsal závěť, věnujte jí před začátkem vyklízení pozornost. Může totiž obsahovat pokyny, které se vyklízení týkají. Mohl například konkrétním osobám odkázat nejrůznější předměty a cennosti, které bude tím pádem před úklidem potřeba najít a uschovat.
Pokud jste dědicem nemovitosti, doporučujeme v této fázi rovněž vyměnit zámky. Je totiž možné, že nebožtík za svého života poskytl kopie klíčů některým svým známým, a nemusí být vždy možné zajistit jejich vrácení. Jistější variantou je proto vlastní zabezpečení nemovitosti.
Ještě než se pustíte do vyklízení, projděte nemovitost po zemřelém a vyberte věci, které si budete chtít ponechat, ať už kvůli jejich finanční, nebo osobní hodnotě. V ideálním případě je rovnou uložte na bezpečné místo, aby se při úklidu neponičily nebo omylem nevyhodily. Může se jednat o fotografie, umělecká díla, nábytek i jakékoliv drobnosti.
Nezapomínejte ale, že je vždy potřeba brát ohled na dědické řízení a případnou závěť zemřelého. Předměty si samozřejmě může nechat pouze v situaci, kdy je nemá zdědit někdo jiný.
Jakmile vyřídíte všechny formální náležitosti a uschováte cennosti, můžete se pustit do té nejnáročnější části – samotného vyklízení. Jak na to?
Pokud se do úklidu pustíte jen tak bezmyšlenkovitě, bude vám pravděpodobně trvat mnohem déle. Na začátku si proto vytvořte plán, obzvlášť pokud máte termín, do kterého je potřeba nemovitost po zemřelém vyklidit.
Projděte si nemovitost a předem odhadněte, kolik věcí budete vyhazovat, kolik si jich chcete vzít domů a které budete prodávat. To vám pomůže připravit se nejen na to, jak dlouhou dobu vám úklid zabere, ale také zjistit, zda budete potřebovat přistavit kontejner, půjčit dodávku, najmout službu, nebo zda všechno zvládnete sami.
Promyslete také, jak budete postupovat. Nejlepší je obvykle začít méně emocionálně nabitými místnostmi, například koupelnou nebo kuchyní, a teprve poté se pouštět do procházení šuplíků například v ložnici, kde pravděpodobně narazíte na spoustu osobních předmětů.
Při vyklízení nemovitosti myslete v první řadě na svou bezpečnost. Pokud nebožtík v dané nemovitosti zemřel, pak se do vzduchu stihlo uvolnit určité množství choroboplodných zárodků. Takový byt nebo dům je pravděpodobně kontaminovaný, a to i v případě, kdy v něm není cítit nepříjemný zápach a nenachází se v něm viditelný biologický odpad (krev, tělní tekutiny, fekálie).
Jak moc je prostředí nebezpečné, záleží na tom, jaká je teplota, zda se větralo, jak dlouho po smrti v něm zemřelý byl, v jakém byl stavu, zda se v něm nacházela zvířata a podobně. V každém případě doporučujeme používat ochranné pomůcky a zajistit důkladnou dezinfekci bytu. Pokud je byt silně znečištěný, může být lepší najmout profesionální službu.
I když bude vyklízení emocionálně a časově vyčerpávající, nezanedbejte ho. Otevřete každý šuplík, každou krabičku, prolistujte každou knížku, než cokoliv vyhodíte. Nikdy nevíte, na jakých nečekaných místech si zemřelý poschovával cennosti a osobní předměty.
Hodnotnější předměty, jako je nábytek, šperky, knihy nebo umělecká díla, můžete prodat, pokud si je sami nechcete nebo nemůžete nechat. Buďte ovšem připraveni na to, že věci nemusí mít takovou cenu, jakou byste si vzhledem k emoční vazbě představovali.
Nepoškozené věci, které nechcete prodat, můžete také darovat známým, rodině, přátelům zemřelého, ale také charitě. Jedná se zejména o oblečení, knihy, hudební nástroje, funkční spotřebiče nebo nábytek.
To, co si nechcete nechat a zároveň to není možné prodat ani darovat, bude nutné vyhodit. Začněte předměty, kterých se zbavíte nejsnáze, jako jsou otevřené potraviny, staré spodní prádlo, použitá kosmetika, a teprve poté přejděte k těm, které pro vás mohou být psychicky náročnější.
Posledním krokem celého procesu je důkladný úklid. Sami nebo za pomoci úklidové služby hloubkově vyčistěte celý prostor. Nemovitost dezinfikujte, a pokud je to potřeba, dezodorizujte (zbavte zápachu).
V tuto chvíli je také dobré zajistit veškeré opravy a renovace, které nemovitost potřebuje. Můžete vymalovat, udělat nové podlahy, vyměnit dlaždice v kuchyni nebo koupelně, opravit elektřinu, praskliny a podobně.
A v neposlední řadě bude potřeba rozhodnout o tom, co se s nemovitostí stane dále. Plánujete ji prodat, pronajímat, nastěhovat se do ní?
Přečtěte si také náš článek: Jak vyklízení ovlivňuje hodnotu nemovitosti při prodeji
Na vyklízení nemovitosti po zemřelém je téměř vždy tou nejnáročnější částí psychická stránka věci. Ať k úklidu přistoupíte jakkoliv prakticky, nevyhnutelně při něm narazíte na spoustu osobních předmětů, které ve vás mohou vzbudit velmi silné emoce. Jak zvládnout vyklízení z emocionálního hlediska?
Pro mnoho lidí je vyklízení po blízkém člověku zkrátka příliš náročnou záležitostí. A není divu. Proto existují vyklízecí služby, které se o celý proces zvládnou postarat za vás. Profesionální služba vyklidí nemovitost s úctou k památce zemřelého, a navíc zajistí veškeré praktické záležitosti, jako je likvidace nadměrného nebo nebezpečného odpadu.
Jediné, co musíte udělat, pokud se rozhodnete využít vyklízecí službu, je projít nemovitost před začátkem úklidu a dát si na stranu předměty, které nechcete zlikvidovat.
Hledáte odpovědi na své otázky ohledně vyklízení nemovitosti po zemřelém? Přečtěte si ty nejčastější:
S vyklízením můžete začít až po vyřízení dědického řízení. To ale může trvat dlouhé měsíce, a tak v praxi dochází k tomu, že lidé vyklízejí nemovitost po zemřelém mnohem dříve. V takovém případě je ale důležité vědět, že vás kvůli tomu nečekají spory s dědici.
Než se do vyklízení vůbec pustíte, snažte se najít všechny důležité dokumenty – občanský průkaz, řidičský průkaz, rodný list, oddací list, závěť, informace k bankovním účtům, nemovitostem a podobně.
Dále je důležité vyklidit vše, co může postupem času způsobit šíření různých bakterií a plísní. To znamená vyklizení lednice, mrazáku, úklid po domácích mazlíčcích…
Profesionální vyklízecí služby vám mohou nabídnout mnoho výhod. Postarají se za vás o veškeré praktické záležitosti, jako je likvidace odpadu, stěhování těžkých předmětů, mnohdy mohou pomoci i s odkoupením hodnotnějších předmětů. Obrovskou výhodou je v tomto případě ovšem zejména psychická úleva, kterou vám najmutí vyklízecí služby přinese – vyklízení po zemřelém může být totiž velmi emotivní proces.
S biologicky nebezpečným odpadem, jako jsou tělní tekutiny, krev, fekálie nebo zdravotnický odpad, je třeba zacházet velmi opatrně. Pokud nebožtík zemřel přímo v nemovitosti, je nutné při úklidu používat ochranné pomůcky, vydezinfikovat prostor a hodně větrat. Nejjistější je najmutí profesionální úklidové služby, která ví, jak s podobným odpadem zacházet.